Eurasianet: Таджикская оппозиция подала международный иск, обвиняя правительство в преступлениях против человечности

studium.uw.edu.pl 4 дни назад

Zdelegalizowana główna grupa opozycyjna Tadżykistanu, Islamska Partia Odrodzenia Tadżykistanu (IRPT), jest jednym z trzech powodów w złożonym do Międzynarodowego Trybunału Karnego pozwie, w którym domaga się pociągnięcia administracji prezydenta Emomaliego Rachmoniego do odpowiedzialności za zbrodnie przeciwko ludzkości.

Poinformował o tym na Twitterze (X) 11 kwietnia wygnany przywódca IRPT, Muhhidin Kabiri, ogłaszając wniesienie pozwu. „Mam nadzieję, iż [Rachmon] niedługo odpowie za wszystkie zbrodnie przeciwko narodowi tadżyckiemu. Zajęło to cztery lata pracy, naród czekał na ten dzień” – czytamy we wpisie Kabiri. Tadżycy najprawdopodobniej będą musieli czekać jeszcze kilka lat na decyzję MTK w tej sprawie, biorąc pod uwagę długość trwania procesu ustalenia przez sąd czy pozew jest zasadny, oraz fazę dochodzenia przedprocesowego. Dwie organizacje pozarządowe — Ukraiński Fundusz Wolontariuszy Międzynarodowych i grupa o nazwie Freedom for Eurasia — są również powodami w tej sprawie.

W komunikacie prasowym opublikowanym w mediach społecznościowych adwokat reprezentujący grupę Nicolas Ligneul powiedział, iż pozew opiera się na dowodach zebranych w ciągu ostatnich 15 lat, obejmujących 60 odrębnych przypadków dokumentujących akty zatrzymania, tortur, gwałtów, zaginięć, przymusowego wygnania i morderstw. Pozew utrzymuje, iż zgromadzone dowody potwierdzają, iż administracja Rachmona prowadziła politykę mającą na celu zniszczenie opozycji politycznej, zwłaszcza członków i sympatyków IRPT, która została zdelegalizowana w 2015 r. „W obliczu całkowitego braku krajowych środków zaradczych droga międzynarodowa jest jedyną nadzieją na sprawiedliwość dla ofiar” — napisano w oświadczeniu Ligneul.

Pozew do MTK nie jest jedynym problemem, z jakim Rachmon walczy obecnie. Ulubiony projekt infrastrukturalny rządu, tama Rogun, budzi wiele kontrowersji. Niezależny organ śledczy związany ze Światowym Bankiem, głównym kredytodawcą zaangażowanym w projekt, prowadzi dochodzenie w celu ustalenia czy urzędnicy bankowi nie zlekceważyli procedury bezpieczeństwa podczas procesu zatwierdzania finansowania. Rachmon odbył w niedzielę 13 kwietnia spotkanie z najważniejszymi przedstawicielami Banku Światowego, w tym dyrektor zarządzającą ds. operacyjnych Anną Bjerde i wiceprezes ds. regionu Europy i Azji Środkowej Antonellą Bassani.

Źródło: Eurasianet

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium

Читать всю статью