Tadżykistan jest w tej chwili najbiedniejszym krajem Azji Środkowej, ale ma pod dostatkiem rzadkich minerałów potrzebnych do napędzania globalnej gospodarki cyfrowej.
Muchtar Fazilzoda, szef państwowej służby geologicznej Tadżykistanu, ogłosił w grudniu odkrycie 15 nowych, dużych złóż rzadkich ziem w górzystym kraju. Jego zdaniem zasoby te mogą odegrać kluczową rolę w rozwoju tadżyckiej gospodarki. Nowe złoża znajdują się w górzystych regionach wschodnich, do których niełatwo dotrzeć z powodu trudnych warunków naturalnych. Badanie takich obszarów stało się możliwe dopiero w ostatnich latach, po opracowaniu nowych technologii. Geolog dodał, iż potrzebne są dodatkowe badania w celu ustalenia dokładnej wielkości złóż, m.in litu. Dodatkowe dane pomogą również krajowi przyciągnąć zagraniczny kapitał i wiedzę specjalistyczną potrzebną do wydobywania i rozwijania złóż.
Pod koniec 2023 roku prezydent Emomali Rachmon ogłosił plany agencji rządowych dotyczące rozwoju bogactwa mineralnego i metali nieżelaznych kraju, w tym litu, wolframu i niklu. Wyraził również chęć rozwijania krajowych zdolności Tadżykistanu do przekształcania wydobywanych surowców w gotowe produkty. Tadżykistan jest już głównym producentem złota i aluminium.
Pozostaje pytanie, czy Tadżykistan jest w stanie przekształcić swoje ogromne złoża metali rzadkich w bogactwo transformacyjne, które będzie w stanie poprawić fatalną sytuację gospodarczą kraju. Międzynarodowe organizacje, takie jak Freedom House, konsekwentnie klasyfikują Tadżykistan jako jedno z najgorzej zarządzanych państw na świecie, w którym powszechna korupcja jest poważnym problemem.
Źródło: Eurasianet
Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium