ESG – ваша канва лидерства на 2025 год

liberte.pl 1 неделя назад

Początek stycznia jest czasem podsumowań i planowania celów na kolejny rok naszych przywódczych aktywności. O taktykach na budowanie i monitorowanie realizacji celów pisałam ma łamach „Liberté!” w styczniu 2024. Zachęcam Was do odświeżenia lektury tamtego artykułu. Szczególnie tych, dla których praca na celach jest w procesie doskonalenia. W tym roku chciałabym Was zachęcić do popatrzenia na Wasze cele w jeszcze jednym, moim zdaniem bardzo wartościowym, ujęciu.

Amerykańska psycholog Angela Duckworth w swojej książce Upór. Potęga pasji i wytrwałości opisuje cztery filary, które pozwalają nam budować w sobie pasje i dążyć do osiągania naszych celów. Pierwszym jest zainteresowanie. Wszystko zaczyna się od znalezienia czegoś, co nas naprawdę fascynuje. To zainteresowanie jest iskrą, która zapala naszą pasję. Duckworth podkreśla, iż zainteresowanie nie zawsze pojawia się od razu, czasem trzeba je odkrywać poprzez próbowanie różnych rzeczy i eksperymentowanie. Ważne jest, aby być otwartym na nowe doświadczenia i nie bać się poszukiwać tego, co nas naprawdę pociąga. Drugim filarem jest praca. Po znalezieniu swojego zainteresowania, najważniejsze jest codzienne, wytrwałe pracowanie nad nim. Duckworth mówi o znaczeniu systematycznego wysiłku, praktyki i dyscypliny pracy. To nie tylko praca dla samej pracy, ale świadome doskonalenie swoich umiejętności i dążenie do mistrzostwa. Wytrwałość i konsekwencja są tutaj kluczowe, ponieważ to one pozwalają nam przekształcić nasze zainteresowanie w prawdziwą pasję. Trzecim filarem jest poczucie sensu. Kiedy już pracujemy nad naszym zainteresowaniem, zaczynamy dostrzegać szerszy sens naszego działania. Duckworth nazywa to ideą lub sensem. To moment, kiedy widzimy, jak nasza praca wpływa na innych ludzi i społeczności, w których działamy. Zrozumienie, iż nasze działania mają wartość i mogą przynosić korzyści innym, dodaje nam motywacji i poczucia celu. To poczucie sensu jest niezwykle ważne, ponieważ pomaga nam przetrwać trudne chwile i kontynuować naszą pracę mimo przeciwności. Ostatnim, czwartym filarem jest przekonanie, iż lepsze jutro leży w naszych rękach. Duckworth podkreśla, iż wiara w siebie i swoje możliwości jest kluczowa dla osiągania celów. To przekonanie daje nam siłę do działania i pokonywania przeszkód. Czwarty filar to przekonanie o tym, iż lepsze jutro leży w moich rękach.

Jako przywódcy wyznaczamy sobie różne cele. Zachęcam Was do tego, żeby przyglądać się celom, które sobie wyznaczyliście w kontekście tych czterech filarów. Zrewidować dla siebie na nowo to, jak mają się Wasze cele przywódcze do Waszych zainteresowań, pracy, którą planujecie w związku z nimi wykonać, idei, która im przyświeca (czy jest, i jeżeli tak, to jaka), jak również odniesienie się do tego, jak Wasze indywidualne cele przywódcze na 2025 rok przyczynią się do lepszego jutra.

Jeśli znaleźliście spójność w tych czterech odpowiedziach, to jest to wspaniała informacja i miara możliwości realizacji celów na rok 2025. jeżeli widzicie spory rozjazd między tymi czterema filarami, to zachęcam Was do rewizji waszych celów.

W 2024 wykonałam mentalny pivot jako liderka, moją inspiracją do tego stało się ESG. Szczególnie w drugiej połowie roku 2024 moje zainteresowania skoncentrowane były na regulacjach ESG. Regulacje ESG (Environmental, Social, Governance) to zestaw przepisów i standardów, które mają na celu promowanie zrównoważonego rozwoju oraz odpowiedzialności społecznej i korporacyjnej.

Moje zainteresowanie wzbudził fakt, iż bardzo mało mówi się o tym, jak diagnozować, dostrzegać elementy ESG w funkcjonujących strategiach przywódczych, strategiach spółek, a jak dużo uwagi, szczególnie w mediach mainstreamowych, poświęcone jest temu, jaki to duży kłopot, koszt i wyzwanie. Narracja jest absolutnie nastawiona na „to jest problem”, a nie „to jest szansa”. Z bardzo dużym zainteresowaniem przeanalizowałam kanwę regulacji ESG i to, jak można je wplatać w modele biznesowe spółek. Modelami biznesowymi spółek zajmuję się od wielu lat. Widzę w tych regulacjach bardzo duży potencjał dla spójności pracy i prowadzenia działań przywódczych, dokładnie w takim podejściu, o jakim pisze Duckworth.

Te wydarzenia z moich działań liderskich stały się inspiracją do tego, żeby w 2025 nasz cykl artykułów o przywództwie poświęcić idei wplatania zasad ESG w działania przywódcze na rzecz budowania lepszego jutra. Chciałabym Was zachęcić do pójścia o krok dalej w budowaniu waszych celów i strategii wplecenia w niejedną spójną kanwę idei, jaka stoi za regulacjami ESG. Jest to dla mnie bardzo spójne z przywództwem świadomym i działającym na korzyść budowania lepszego jutra.

Kanwa regulacji ESG jest bardzo kompleksowa i niesamowicie spójna. W mojej opinii jest niemalże wzorem matematycznym na budowanie spójnych strategii przyszłości. Faktem niezaprzeczalnym jest jednak poziom jej skomplikowania. Stąd, Drodzy Przywódcy, pomysł przeprowadzenia Was przez nią krok po kroku, na bazie przykładów i dobrych praktyk z biznesów, z którymi mam przyjemność pracować.

Postępując w oparciu o filary, które wskazuje w swojej książce Duckworht moje zainteresowanie tematem ESG zaowocowało bardzo dużą pracą, jaką wykonałam wspólnie z zespołem w zakresie analizy regulacji i mapowania ich na dobre działania w modelach biznesowych firm i innych organizacji.

I choć motywacje liderów, z którymi pracuję w tym obszarze, są różne – jedni działają w oparciu o idee dobrego jutra i zrównoważonego rozwoju, inni w oparciu o motywację związaną z uniknięciem obowiązku raportowania – moja idea działania wypracowana w tym roku jest jedna: wspieranie zrównoważonego rozwoju poprzez dzielenie się wiedzą w zakresie ESG w modelach biznesowych. Od Konferencji Narodów Zjednoczonych na temat Środowiska i Rozwoju, tzw. Szczytu Ziemi, na której przyjęto dokumenty określające fundamentalne zasady w polityce społeczno-gospodarczej nakazujące uwzględniać ochronę środowiska minęło ponad 30 lat (szczyt odbył się w 1992 roku w Rio de Janeiro). Tyle zajęło stworzenie kompleksowych regulacji ESG, które teraz zaczniemy wdrażać w życie. Róbmy to świadomie, konsekwentnie i dobrze.

Droga Przywódczyni, drogi Przywódco, z okazji 2025 roku życzę Ci dużo euforii ze swojej roli i budowania jej na energii sprawczości na rzecz lepszego jutra.

Читать всю статью