Dzisiaj szczyt V4

naszdziennik.pl 6 часы назад

We wtorek w Godollo niedaleko Budapesztu spotkają się premierzy Polski, Węgier, Czech i Słowacji: Donald Tusk, Peter Magyar, Andrej Babisz i Robert Fico.

Będzie to pierwszy szczyt Grupy Wyszehradzkiej na poziomie szefów rządów od ponad dwóch lat. Ma służyć wzmocnieniu tego formatu współpracy.

Premier Węgier przyjmie szefów rządów pozostałych państw Grupy Wyszehradzkiej w Pałacu Królewskim w Godollo, położonym ok. 30 km od Budapesztu.

Jak poinformowało polskie Centrum Informacyjne Rządu, szczyt będzie poświęcony przyszłości współpracy regionalnej, a także najważniejszym kwestiom unijnym oraz tematom bezpieczeństwa i bieżącym wyzwaniom geopolitycznym. Będzie to pierwsze spotkanie grupy V4 na szczeblu szefów rządów od lutego 2024 r.

Liderzy V4 spotkają się po godzinie 17. Ok. godz. 19 wystąpią na wspólnej konferencji prasowej. Zaplanowano też wówczas ceremonię przekazania przewodnictwa w V4 Słowacji. Do końca czerwca przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej sprawują Węgry.

AB, PAP

Читать всю статью