W ostatnim czasie, były prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, wywołał kontrowersje swoimi wypowiedziami o „boskiej misji” w historii. Wśród osób, które zareagowały na te słowa, jest były prezydent Polski, Aleksander Kwaśniewski. W rozmowie z Wirtualną Polską, Kwaśniewski wyraził swoje wątpliwości co do zdolności Trumpa do rozwiązania konfliktu z Rosją i sytuacji Ukrainy.
„Boska misja” – niebezpieczne nałożenie rzeczywistości
Kwaśniewski skomentował słowa Trumpa, mówiąc, iż „ludzie przekonani o swojej boskiej misji, zaczynają odrywać się od rzeczywistości”. To podejście może być problematyczne, zwłaszcza w kontekście rozwiązywania konfliktów międzynarodowych. „Jeżeli Trump by chciał rozmawiać z Putinem, iż on niemalże namaszczony przez Boga, wzywa Putina do pokoju, i Putin mówi: 'tak, ty jesteś przedstawiciel boski i ten pokój będzie’… No, to są iluzje” – stwierdził Kwaśniewski.
Negocjacje z Putinem – zimny prysznic dla Trumpa?
Kwaśniewski wyraził również wątpliwości co do możliwości Trumpa w negocjacjach z Władimirem Putinem. „Nie mam takiego wrażenia. Szczególnie po tym wystąpieniu, bo nic o tym nie powiedział” – stwierdził. Jego zdaniem, ewentualna rozmowa Trumpa z Putinem mogłaby okazać się dla byłego prezydenta USA „zimnym prysznicem”.
Suwerenność Ukrainy – najważniejsze dla USA
Kwaśniewski przypomniał, iż dla Stanów Zjednoczonych najważniejsze jest utrzymanie suwerenności Ukrainy. „To leży w amerykańskim interesie nie tylko ze względów prestiżowych, ale także dotyczących bezpieczeństwa. To także kwestia prawa międzynarodowego i umów, które Rosja podpisała w przeszłości” – wyjaśnił były prezydent.
Strefy wpływów – kusząca retoryka dla Putina
Kwaśniewski zauważył, iż retoryka Trumpa o strefach wpływów może być dla Putina niezwykle kusząca. „Cała retoryka Trumpa, mówiąca o Panamie, Grenlandii i Kanadzie i tak dalej, to jest melodia, którą Putin chętnie słucha. 'My chcemy mieć swoją strefę wpływów, wy chcecie mieć swoją strefę wpływów. Dogadajmy się’” – ostrzega Kwaśniewski.
Nowa Jałta?
Były prezydent wskazał, iż takie rozważania mogłyby doprowadzić do „nowej Jałty”, choć rozbieżność interesów mocarstw, w tym Chin, sprawia, iż taki scenariusz wydaje się mało prawdopodobny.
W Polsce, temat relacji z Rosją i Ukrainą jest przez cały czas żywy. Według danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w 2020 roku, Polska wydała na wsparcie Ukrainy ponad 100 milionów złotych. Dodatkowo, Polska jest członkiem NATO i aktywnie współpracuje z tym sojuszem w kwestii bezpieczeństwa w regionie.
Warto zwrócić uwagę, iż Rosja jest trzecim co do wielkości partnerem handlowym Polski, a Ukraina jest drugim co do wielkości partnerem handlowym Polski wśród państw Wschodniej Europy. Według danych GUS, w 2020 roku, wartość eksportu polskich towarów do Rosji wyniosła ponad 10,5 miliarda złotych, a wartość importu z Rosji wyniosła ponad 14,5 miliarda złotych.
Warto również zwrócić uwagę, iż Polska jest jednym z najbardziej zaangażowanych państw w sprawie ukraińską. Według danych MSZ, Polska udzieliła Ukrainie wsparcia w wysokości ponad 2,5 miliarda złotych w latach 2014-2020.
W związku z tym, iż Polska jest ściśle związana z ukraińską gospodarką i polityką, wszelkie decyzje podejmowane przez Stany Zjednoczone w sprawie relacji z Rosją i Ukrainą mają swoje konsekwencje dla naszego kraju.
Read more:
Czy Donald Trump jest zdolny do rozwiązania konfliktu z Rosją i Ukrainą?