Coraz więcej obywateli tych państw pracuje w Polsce. „Wzrost o 300 proc.”

news.5v.pl 3 недели назад

Według raportu liczba zezwoleń na pracę dla Filipińczyków wzrosła w pierwszej połowie 2024 r. o 60 proc., dla obywateli Nepalu o 46 proc., a Kolumbii – o 337 proc. (w porównaniu z pierwszym półroczem 2023). Jednak zgodnie z danymi ZUS we wrześniu br. najliczniejszą grupą pracujących obcokrajowców stanowili obywatele Ukrainy, których było 779 tys. W stosunku do roku 2018 ich procentowy udział w ogóle pracujących cudzoziemców nieznacznie spadł (o 7,8 p.p.).

Rośnie za to liczba pracowników z Nepalu, Kolumbii, Filipin, a także Indii. „Tylko w pierwszej połowie 2024 roku wydano ponad 173 tys. zezwoleń na pracę, z czego większość trafiła właśnie do cudzoziemców z państw Azji i Ameryki Południowej” – stwierdziła Gi Group. Według raportu w Polsce pracuje ponad 1,17 mln obywateli innych państw.

W ocenie autorów raportu zatrudnienie obcokrajowców jest „coraz częstszym rozwiązaniem w obliczu 'demograficznej zimy’, starzenia się społeczeństwa i deficytów kadrowych„. Sposób na wypełnienie braków widzi w tym ponad połowa ankietowanych przedsiębiorców (55,5 proc.).

Imigranci zarobkowi w Polsce. Gdzie pracują?

Z badania wynika również, iż 75 proc. firm z międzynarodowymi zespołami zatrudnia obywateli Ukrainy, 38 proc. obywateli UE, 25 proc. przedsiębiorstw zatrudnia pracowników z innych państw bloku wschodniego, a 18,5 proc. – z np. Azji, Afryki i Ameryki Południowej.

Obywatele Unii częściej pracują w większych firmach, szczególnie w usługach, sektorze publicznym oraz transporcie i logistyce. Natomiast Ukraińcy zatrudniani są „bez względu na wielkość firmy, sektor czy region działalności pracodawców”. Cudzoziemcy z bardziej odległych regionów świata pracują zwykle w największych przedsiębiorstwach.

Zwiększenie etatów dla obcokrajowców planuje 38 proc. firm, z czego 14,5 proc. planuje zatrudnić osoby z UE, 13,5 proc. z Ukrainy i po 5 proc. z państw bloku wschodniego oraz np. Afryki i Azji. Pozostali przedsiębiorcy nie planują zwiększać liczby zatrudnionych cudzoziemców (30 proc.) lub jeszcze nie podjęli takiej decyzji (35 proc.).

Praca dla migranta: Niełatwe procedury i komunikacja

Wśród wyzwań związanych z zatrudnianiem takich osób badani wymieniali głównie złożoność formalności i procedur (35 proc.), trudności w interpretacji przepisów (24,5 proc.) oraz długość oczekiwania na pozwolenia (24 proc.). Pracę z obcokrajowcami utrudniają najbardziej bariery językowe i problemy z komunikacją (41 proc.), a także odmienne standardy pracy i podejście do obowiązków (23,5 proc.) czy problemy z integracją z polskimi pracownikami (17,5 proc.).

Cytowany w raporcie dyrektor Gi Group Holding w Polsce Marcos Segador Arrebola stwierdził, iż „Polska, przez lata kraj homogeniczny kulturowo i religijnie, stoi dziś przed wyzwaniem adaptacji do zmieniającej się struktury społecznej„. Według niego dyskusja na ten temat jest ważna, aby „ostatecznie korzyści odniosły wszystkie strony”.

Raport „Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce. Wyzwania i szanse” został opracowany przez Gi Group. Analizowane dane pochodzą z badania przeprowadzonego przez SW Research metodą CAVI w dniach od 8 listopada do 13 listopada br. na grupie 200 przedstawicieli średnich i dużych firm.

Zobacz również:

Ziobro w „Gościu Wydarzeń”: Doszło do rażącego naruszenia autonomii Kościoła/Polsat News/Polsat News

Читать всю статью