Codzienny ekonomiczny przegląd 31.10.2024

ekonomiarosji.pl 2 недели назад

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

Shorts:

  • 17% Rosjan pracuje na dwóch lub więcej stanowiskach. Jednocześnie dwie trzecie respondentów skarży się na zmęczenie i wypalenie zawodowe.
  • W Petersburgu chcą ograniczyć godziny sprzedaży dumy narodowej na wzór regionu Wołogdy – tam zostały one skrócone do dwóch godzin dziennie. Posłowie Zgromadzenia Ustawodawczego poinformują o decyzji, pisze Shot.
  • Wybuch gazu zniszczył dwa piętra w pięciopiętrowym budynku mieszkalnym w Czerkiesku. Zginęły trzy osoby
  • Kazachstan daje tydzień Rosji na rozwiązanie kwestii importu produktów rolnych do Rosji – powiedział W czwartek minister rolnictwa tego środkowoazjatyckiego kraju Aidarbek Saparov. W połowie października Rosja tymczasowo ograniczyła import produktów rolnych, w tym pszenicy.
  • Szef Pentagonu Lloyd Austin nie wykluczył udziału wojsk z państw trzecich w konflikcie na Ukrainie w odpowiedzi na możliwą obecność wojsk Korei Północnej w strefie SWO. Wyjaśnił, iż Stany Zjednoczone nie mogą przeszkodzić wojsku KRLD w wzięciu udziału w operacji wojskowej.
  • Stany Zjednoczone podzielą pożyczkę dla Kijowa w wysokości 20 miliardów dolarów, utworzoną kosztem dochodów z aktywów Rosji zablokowanych na Zachodzie, na dwie równe części na zapewnienie pomocy zarówno wojskowej, jak i gospodarczej – Zastępca asystenta prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. bezpieczeństwa narodowego Duleep Singh.
  • Prezydent Rosji Putin po spotkaniu z uczestnikami specjalnej operacji wojskowej, którzy w czasie działań wojennych doznali inwalidztwa, nakazał swojej administracji o sprawdzenie ich warunków życia, okazało się, iż pozostało wiele problemów i nierozwiązanych kwestii
  • Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na prawie 400 osób fizycznych i prawnych za ich pomoc w specjalnej operacji wojskowej Rosji przeciwko Ukrainie – powiedział sekretarz stanu Anthony Blinken.
  • Statki – Novaya Energia, Pioneer i Asia Energy – są załadowane transportami z Arctic LNG 2, który został objęty amerykańskimi sankcjami.Pioneer jest w tej chwili zakotwiczony w pobliżu portu Nachodka, a dwa inne statki również znajdują się w pobliżu, jak wynika z danych śledzenia statków zebranych przez Bloomberga.Rejsy statków podkreślają trudności w handlu gazem z firmą Arctic LNG 2, która rozpoczęła eksport paliwa w sierpniu.Żadna z przesyłek nie dotarła do zagranicznych portów. Brak sprzedaży gazu jest ciosem dla planów wykorzystania Arktyki do rozbudowy potencjału handlowego kraju.
  • Węgierski kontrwywiad powstrzymał próby wykorzystania przez obcy wywiad węgierskiego przemysłu zbrojeniowego do wysyłania broni na Ukrainę – podaje kancelaria premiera Orbana.
  1. Zimowe bingo się rozkręca kolejne awarie.

Regiony rosyjskie borykały się z serią awarii mediów jeszcze przed pojawieniem się pierwszych silnych mrozów. W Nowosybirsku z powodu awarii przepompowni setki domów zostało pozbawionych ogrzewania przy temperaturach bliskich zera. Przedsiębiorstwo ciepłownicze SGK-Nowosybirsk poinformowało, iż w obwodach Zaelcowskim i Kalinińskim awaria wystąpiła w 640 obiektach.

Jak poinformował urząd miasta, w przepompowni doszło do czopu, w wyniku którego zepsuła się instalacja grzewcza w 40 domach na sześciu ulicach. Ekipy remontowe rozpoczęły już spawanie rur, a ratownicy miejscy rozpoczęli wypompowywanie wody z piwnic.

Burmistrz zauważył, iż w budynkach odłączonych od ogrzewania temperatura utrzymuje się na poziomie 18–22 stopni. Szef Wydziału Energetyki, Mieszkalnictwa i Gospodarki Komunalnej Nowosybirska Dmitrij Zaikow powiedział z kolei, iż po wypadku szpital miejski i część apartamentowców „jak najszybciej” przestawiono na odbiór ciepła z CHPP-5 .

Jednocześnie chciałem zaktualizować nasze bingo o obwód murmański. W Murmańsku, w związku z pracami remontowymi na siedem godzin odcięto dopływ ciepła i ciepłej wody w 44 budynkach mieszkalnych . Lokalna administracja tłumaczyła to koniecznością zapewnienia „niezawodnego i wysokiej jakości działania systemów urządzeń wodociągowych, gazowych i ciepłowniczych”.

Tatomiast jako, iż to dopiero 44 bloki i 7 godzin to postanowiłem jeszcze nie wliczać tego regionu do naszego bingo. Za mało spektakularne.

2. Bohater SWO doradcą zarządu każdego rosyjskiego przedsiębiorstwa ?

Weterani „SVO” pojawią się w zarządzie każdej elektrowni jądrowej w Rosji – informuje Wiorstka.

Będą oni zajmować stanowiska doradców dyrektorów przedsiębiorstw i zajmą się „sprawami weteranów i wychowaniem patriotycznym”.

Pierwszy z nich, weteran Paweł Jakuszew, zostanie niedługo doradcą szefa koncernu Aleksieja Lichaczowa. Uczestnicy 3 dniowej operacji na Ukrainie powinni pojawić się także w innych spółkach skarbu państwa – od firm handlowych i wystawienniczych po przedsiębiorstwa energetyczne.

Sam Lichaczow ogłosił zbliżającą się nominację na zamkniętej imprezie firmowej dla pracowników państwowej firmy, która odbyła się niedawno – powiedział pracownik centralnego biura Rosatomu.

Według Lichaczowa, Jakuszew, jako uczestnik SWO, został przeszkolony w ramach programu Czas Bohaterów.

„W najbliższej przyszłości” będzie zajmował się „organizowaniem pomocy dla rodzin” zmarłych weteranów wojennych, „organizowaniem rad weteranów SWO”, a także „edukacją patriotyczną” w firmie.

Szef Rosatomu nie był w stanie dokładnej opisać obowiązków Jakuszewa, zaznaczając, iż będzie on uczestniczył w działaniach, w które zaangażowane są już dwie zastępczynie dyrektorów generalnych państwowej korporacji – Tatiana Tierientiewa (nadzoruje personel) i Konstantin Denisow (odpowiedzialny m.in. za ochronę informacji).

Lichaczow zapowiedział też powołanie do kompanii kilku kolejnych weteranów, nie precyzując ich stanowisk.

Jakuszew oficjalnie zostanie doradcą Lichachowa, a weterani w randze doradców powinni prawdopodobnie pojawić się we wszystkich jednostkach strukturalnych Rosatomu, w tym we wszystkich rosyjskich elektrowniach atomowych.

„Będą też zajmować się sprawami weteranów i pomagać na froncie. W rzeczywistości nie będą mieli podległych im struktur.

Jest już polecenie Kremla, aby umieścić weterana w każdym oddziale i w każdej elektrowni wodnej. Stanowiska – doradcy szefów działów. Z funkcjonalnością, która wciąż jest niejasna” – powiedziało źródło w RusHydro.

„Istnieje pragnienie włączenia weteranów też do dużych agencji rządowych. Weteran jest w każdym domu! To jest fetysz szefa [czyli Władimira Putina – Wiorstka] i trzeba pokazać aktywność w tym kierunku” – potwierdził w rozmowie z Verstką jeden z szefów jednej z dużych spółek skarbu państwa.

„Weterani” mogą pojawić się nie tylko w spółkach Skarbu Państwa, ale także w każdej administracji regionalnej, a choćby miejskiej.

Będą mieli taki sam status jak w spółkach skarbu państwa – „doradców szefów ds. weteranów” – i taką samą funkcjonalność, mówią Wiorstka źródła we władzach dwóch dużych regionów centralnej Rosji.

Według jednego z nich, osoby te zajmą stanowisko podobne do tego, jakie kiedyś zajmowali „szefowie lokalnych rad weteranów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej”.

„Zadanie polega na tym, by uczestniczyć w ważnych wydarzeniach i pokazać, iż władzom zależy na bohaterach kraju. Nie oczekuje się, iż zasób będzie wypełniony własną funkcjonalnością lub środkami budżetowymi” – wyjaśnił.

Uczestnicy inwazji na Ukrainę zaczęli zajmować wyższe stanowiska kierownicze po tym, jak Władimir Putin podczas orędzia do Zgromadzenia Federalnego w lutym nazwał weteranów „specjalnej operacji wojskowej” „prawdziwą elitą kraju”.

Wkrótce potem, pod nadzorem pierwszego zastępcy szefa administracji prezydenta Siergieja Kirijenki, władze uruchomiły projekt kadrowy Czas Bohaterów, którego celem było szkolenie weteranów wojennych w zakresie umiejętności zarządzania i zapewnienie ich awansu w agencjach rządowych.

Do niedawna „prawdziwa elita” nie odnosiła znaczących sukcesów w służbie cywilnej. Czas na zmiany.

3. Poczta rosyjska zaproponowała ograniczenie dostaw towarów do Rosji z zagranicznych sklepów internetowych.

Rosja może ograniczyć liczbę firm, które będą mogły dostarczać do kraju towary z zagranicznych sklepów internetowych. Odpowiednie rozwiązanie promuje Poczta Rosyjska. Tak wynika z pisma narodowego operatora pocztowego do szefa Ministerstwa Rozwoju Cyfrowego Maksuta Szadajewa i szefa Ministerstwa Rozwoju Maksyma Reszetnikowa.

W piśmie przypomniano, iż w sierpniu tego roku Rosja ratyfikowała zmiany w Kodeksie Celnym Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EAEU), które zakładają utworzenie rejestru podmiotów handlu elektronicznego. W jej skład powinny wchodzić firmy, które dokonują zgłoszenia celnego towarów z zagranicznych sklepów internetowych.

„Pochta” proponuje wpisanie do rejestru wyłącznie tych operatorów, którzy posiadają na terenie całej Rosji lokale do przechowywania, dostarczania, przyjmowania i wydawania towarów. Firmy muszą być także podłączone do jednolitego systemu międzyresortowej interakcji elektronicznej (SMEI) w celu wymiany danych z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych. Firma obsługująca musi posiadać minimalne saldo zaliczek na koncie osobistym w wysokości co najmniej 3 milionów euro. Jednocześnie kapitał zakładowy wnioskodawcy o wpis do rejestru nie powinien być mniejszy niż 100 milionów rubli.

Z dokumentu wynika, iż ​​propozycje Poczty były omawiane pod koniec września na strategicznym posiedzeniu rządu dotyczącym rozwoju firmy do 2030 roku. Obecny na spotkaniu premier Michaił Miszustin polecił pracować nad kwestią zwiększenia udziału Poczty w transgranicznym rynku e-commerce.

Według Stowarzyszenia Internetowych Firm Handlu (AKIT) i Sbierbanku na koniec 2023 roku segment handlu transgranicznego wzrósł o 11,3%, do 197 miliardów rubli, ale jego udział w całym rynku e-commerce spadł z 4 do 3%.

Jednocześnie w Poczcie wolumen przesyłek międzynarodowych z towarami z importu spadł z 311,3 mln sztuk w 2018 r. do 88,6 mln sztuk w 2023 r. W pierwszym półroczu tego roku ich liczba wyniosła 31,7 mln jednostek, a udział w rynku logistycznym dla transgranicznego e-commerce spadł z 99% w 2018 r. do 50% w 2024 r. i przez cały czas spada.

Inicjatywa poczty znacznie ograniczy konkurencję na rynku i wpłynie na ceny i jakość usług, ponieważ nie wszyscy gracze spełnią proponowane kryteria, powiedzieli RBC uczestnicy rynku. Stowarzyszenie na rzecz Transgranicznego Handlu Elektronicznego i Dostaw Ekspresowych (ATED) stwierdziło, iż propozycja jest sprzeczna z przepisami antymonopolowymi.

Wskazali, iż w tej chwili dostawa zamówień ze sklepów internetowych rozkłada się mniej więcej równomiernie na poziomie 70 mln sztuk rocznie pomiędzy przewoźnikami pocztowymi i ekspresowymi (12 firm wpisanych do rejestru FCS). Wcześniej zakładano, iż po wejściu w życie zmian w Kodeksie Celnym wszystkie firmy otrzymają status operatora handlu elektronicznego.

„Uważamy, iż w przypadku ustanowienia wygórowanych wymagań istnieje ryzyko, iż zagraniczne towary popularne wśród kupujących w Rosji znikną ze sklepów internetowych”

4. W Rosji nastąpi spadek oddawania do użytku centrów handlowych o 70%

W latach 2022-2027 średni wolumen oddanych do użytku nieruchomości handlowych w Rosji spadnie do 400 tys. mkw., czyli o 70% w porównaniu z latami 2015-2019 – uważają eksperci. Ruch do centrum handlowego spadł po wyjeździe zagranicznych marek i ataku w Crocusie.

Średni roczny wolumen oddanych do użytku nieruchomości handlowych w Rosji w latach 2022-2027 spadnie do 400 tys. mkw., informuje Interfax, powołując się na prognozę firmy konsultingowej IBC Real Estate i agencji inwestycyjnej Parus Asset Management.

W latach 2002-2014 oddawano do użytku średnio 1,4 miliona metrów kwadratowych nieruchomości handlowych rocznie.

Ekaterina Nogai, szefowa działu badań i analiz w IBC Real Estate, wyjaśniła, iż aktywność deweloperów na rynku jest ograniczana przez wysokie koszty budowy i finansowania dłużnego, a także zmiany w preferencjach konsumentów.

Po rozpoczęciu działań na Ukrainie udział pustej powierzchni w centrach handlowych znacznie wzrósł ze względu na wycofanie się zagranicznych marek z rynku rosyjskiego. Według Emina Agałarowa, pierwszego wiceprezesa Crocus Group, po zawieszeniu pracy na rosyjskim rynku międzynarodowych detalistów odzieżowych, centra handlowe grupy straciły ponad 30% ruchu.

Po ataku na salę koncertową Crocus City Hall w marcu 2024 roku spadki jeszcze się pogłębiły.

5. Jakość chińskich samochodów w Rosji. Pierwsze reakcje taksówkarzy.

Koszt przejazdu taksówką w Rosji może wzrosnąć „co najmniej” o 20% do końca tego roku z powodu problemów z chińskimi samochodami, powiedział Andriej Popkow, przewodniczący międzyregionalnego związku zawodowego Taksówkarzy.

„Chińskie samochody, które zapełniły nasze floty taksówek, pozostawiają wiele do życzenia i są słabo przystosowane do rosyjskich dróg i rosyjskiego klimatu. W rzeczywistości żywotność taksówki została dziś zmniejszona o połowę” – powiedział Popkow .

Według niego samochody z Chin wymagają kapitalnego remontu lub całkowitej wymiany już po 150 tys. km, podczas gdy wcześniej taksówki miały samochody, które „mogły przejechać” 250–300 tys. km. Z tego powodu wzrosła częstotliwość napraw chińskich samochodów, co pociągnęło za sobą dodatkowe koszty.

Udział samochodów z Chin w rosyjskiej flocie taksówek zaczął gwałtownie rosnąć po opuszczeniu Rosji przez czołowych światowych producentów samochodów i w tej chwili wynosi 70–80%.

Słuchajcie tu kolejny raz Nabiulina wkłada swoje stopy w kolejny biznes. Na jakiej zasadzie bierze taksówkarz czy firma taksówkowa nowe auta? Leasing. Leasing w tej chwili na jakich warunkach mamy? 25% i więcej. Ile potrzeba taksówkarzowi aby przejechać 150 000km? Zobaczcie jak pięknie się te kostki domina przewracają.

Według statystyk VTB Leasing najpopularniejszym samochodem taksówkowym w Rosji zamiast Hyundaia Solaris stał się crossover Chery Tiggo 4. I tu znów zwróćcie uwagę kto zajmuje się leasingami? Bank VTB, rozmawialiśmy wczoraj o nich z Markiem Meissnerem, oraz mówiliśmy wam jak wysokie stopy przełożą się na sektor firm leasingowch.

Według Krajowej Agencji Informacji Przemysłowej koszty utrzymania chińskiego crossovera przez pięć lat eksploatacji przekroczą już kwotę koszt nowego samochodu.

„Jeśli cena taksówki nagle wzrośnie o kolejne 20%, agregatory stracą co najmniej 10–12% klientów: po prostu nie każdy znajdzie pieniądze, aby skorzystać z taksówki i przesiądzie się na transport publiczny” – mówi Anton Shaparin, wiceprezes ds. Krajowego Związku Samochodowego.

Dlatego według niego taksówkarze i agregatorzy nie pozwolą na to i ograniczą podwyżkę taryf do 4-10%, w zależności od sytuacji. Jednocześnie Shaparin wezwał do łatwiejszego dostępu kierowców do taksówek, aby rozwiązać problem niedoborów kadrowych i powstrzymać wzrost cen.

6. 2,7 mln wakatów na rynku pracy

W sektorach rosyjskiej gospodarki, w których skoncentrowani są tzw. robotnicy fizyczni (pracownicy fizyczni zatrudnieni w przemyśle), szczególnie zauważalnie rośnie liczba nieobsadzonych wakatów, zauważają eksperci z Instytutu Studiów Statystycznych i Ekonomii Wiedzy HSE (ISSEK) w przeglądzie sytuacji kadrowej w kraju. W całej gospodarce w drugim kwartale 2,7 mln osób nie było w stanie obsadzić wszystkich wakatów.

Na koniec 2023 r. rynek pracy wykazał rekordowy poziom rotacji pracowników: choćby jedna trzecia wszystkich pracowników zmieniła pracę.

Według ISSEK, najwięcej nieobsadzonych wakatów w drugim kwartale odnotowano w przemyśle wytwórczym (400 tys.). Na drugim miejscu jest handel, gdzie nieobsadzonych było 390 tys. wakatów, na trzecim branża transportowa, gdzie znalazły się miejsca dla 281 tys. pracowników. Nie bez znaczenia jest również niedobór pracowników w budownictwie (130 tys. osób) i energetyce (95 tys. osób).

Średnio w Federacji Rosyjskiej stosunek liczby wymaganych pracowników do liczby zatrudnionych pracowników wynosił 8,3%, co jest najwyższą wartością w całej historii obserwacji. Największy deficyt kadrowy w ujęciu relatywnym odnotowano w obszarze działalności administracyjnej (16,9%), handlu (13,1%) oraz budownictwa (10,6%). W bardziej szczegółowej mierze – według rodzaju działalności gospodarczej – niedobór personelu jest największy w sektorze bezpieczeństwa (19,5 proc.), w „pozostałym transporcie lądowym” (17,8 proc.), w komunikacji pocztowej i działalności kurierskiej (15,9 proc.) oraz w handlu detalicznym (15,3 proc.).

Читать всю статью