Co będzie dalej z 800 plus? Likwidacja to tylko jeden z wielu pomysłów. "Tylko dla pracujących"

gazeta.pl 3 часы назад
Zdjęcie: Fot. Annabel_P z Pixabay


Jakie plany mają rządzący wobec popularnego wśród rodziców programu 800 plus? Jak się okazuje, różne. Od całkowitej likwidacji do wprowadzenia ograniczeń dla beneficjentów świadczenia. A czy i kiedy takie zmiany wejdą w życie? Zobaczcie, co już wiadomo na ten temat.
Polska została objęta procedurą nadmiernego deficytu, co oznacza konieczność ograniczenia wydatków z budżetu państwa. A świadczenie wychowawcze jest jednym z największych, stąd pojawiają się powoli plany zmodyfikowania. Przy czym trzeba wspomnieć, iż do końca obecnego okresu zasiłkowego, czyli do 1 czerwca 2025 r. 800 plus na pewno nie ulegnie żadnym zmianom. Co więcej, są one mało prawdopodobne również w drugiej połowie przyszłego roku, bo wtedy odbędą się wybory prezydenckie. Jednak po tym czasie jakieś zmiany będą musiały się pojawić. Jakie? Oto co wiemy.


REKLAMA


Zobacz wideo Czy osoby zamożne powinny pobierać 800+? Derpieński: Ciężki temat


Zmiany w 800 plus są konieczne. I mogą być naprawdę różne
Jednym z głównych pomysłów jest całkowita likwidacja programu 800 plus, jednak bardziej prawdopodobne jest wprowadzenie ograniczeń. Jak podaje serwis Infor.pl, jednym z proponowanych przez polityków (zwłaszcza Trzeciej Drogi) rozwiązań jest przyznanie świadczenia tylko najuboższym i wówczas, gdy przynajmniej jedno z rodziców pracuje. Choć możliwe jest także wprowadzenie tylko jednej z tych modyfikacji.


Poza tym niektórzy politycy sugerują też, iż za jakiś czas konieczne będzie również zwaloryzowanie 800 plus i podniesienie kwoty do przynajmniej 900 zł, aby zrównoważyć inflację. Jednak do tego czasu to wsparcie finansowe będzie wypłacane tak jak dotychczas, wszystkim niepełnoletnim dzieciom i to bez względu na dochody osiągane przez ich rodziców.


800 plus już przeszło parę zmian. I to naprawdę dużych
Mówiąc o zmianach w świadczeniu wychowawczym, nie należy zapomnieć, iż ma już ono za sobą parę sporych modyfikacji. Przede wszystkim pierwotnie (w latach 2016 - 2019) przysługiwało ono tylko na drugie i kolejne dziecko, potem rozszerzono je też na pierwsze pociechy w rodzinie. Drugą sporą zmianą było podniesienie kwoty z 500 do 800 złotych od 1 stycznia 2024 r. A ostatnia modyfikacja została wprowadzona niedawno, bo od września. Jest to konieczność realizacji przez dziecko jednego z poniższych obowiązków:


obowiązku szkolnego,
obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego (tzw. zerówka),
obowiązku nauki w przedszkolu lub szkole należącej do polskiego systemu edukacji.


Przy czym z powyższego obowiązku są zwolnione dwie grupy dzieci - maluchy za małe na jego realizację oraz uczniowie, który rozpoczną właśnie klasę maturalną. Warto również pamiętać, iż nowe zasady oficjalnie weszły w życie od 1 września 2024 roku, ale 800 plus już zostało przyznane na ten okres, więc nowe warunki będą de facto obowiązywały od roku szkolnego 2025/2026. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Читать всю статью