Rynek nieruchomości wychodzi z dołka?
W marcu br. ceny mieszkań na chińskim rynku pierwotnym rosły najsilniej od 21 miesięcy. To wyraźny sygnał, iż rynek nieruchomości nabiera wigoru. Może to zarazem oznaczać, iż kryzys, z którym borykał się sektor budownictwa mieszkaniowego w Chinach, został pokonany. Ceny nowych mieszkań rosły tu w marcu średnio o 0,5% m/m, kiedy w lutym ten wzrost wynosił 0,3% m/m. Wzrost cen odnotowano nie tylko w miastach tzw. pierwszego kręgu (Szanghaj, Pekin, Kanton, ShenZhen), ale w zasadzie w całym kraju, również w tych miastach, gdzie od dłuższego czasu rejestrowano spadek cen mieszkań. W grupie 70 rożnej wielkości miast chińskich znajdujących się w „koszyku” chińskiego urzędu statystycznego, w 64 odnotowano wzrost cen w stosunku miesiąc do miesiąca. Taka sytuacja miała miejsce po raz pierwszy od lutego 2019 roku. Marzec jest już trzecim z rzędu miesiącem zwyżek cen na rynku mieszkaniowym.
Analitycy uprzedzają jednak, iż jest stanowczo za wcześnie, by zakładać, iż aktualna sytuacja zmieni się w stały trend. Przeszkodą tu może być bowiem chwiejność konsumentów mających ograniczone zaufanie do aktualnej sytuacji gospodarczej. Co więcej analitycy wskazują na wpływ złożonej sytuacji demograficznej na ożywienie sektora nieruchomości, które będzie prawdopodobnie stopniowe i pełne zawirowań. Choćby w zakresie finansowania deweloperów o złej reputacji (niepewnej kondycji), czy postawy władz promujących koncepcję, iż „mieszkanie jest dla życia, a nie dla spekulacji”.
Z grona 70 badanych miast 50 wprowadziło już politykę stymulującą rynek nieruchomości, złagodziła reguły kredytowania i dotowania zakupu mieszkań, zwiększyła fundusze mieszkaniowe oraz złagodziła ograniczenia dotyczące liczby nabywanych nieruchomości.
Największym problemem chińskiej mieszkaniówki jest relatywnie niski popyt przy rosnącej presji deflacyjnej. Niezbędne są dalsze działania na rzecz stabilizacji rynku nieruchomości. Poprawia się kondycja finansowa dużych firm deweloperskich, zmniejszają one wymogi co do wysokości wkładu własnego, obniżce ulegają oprocentowania kredytów hipotecznych.
Według ankiety banku centralnego, przeprowadzonej wśród posiadaczy rachunków oszczędnościowych na początku kwietnia br., 17,5% ankietowanych planuje kupić mieszkanie w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Trzy miesiące temu taką chęć wyrażało 16% badanych.
Źródło:
Mocne odbicie w handlu zagranicznym
Mimo dużych obaw znajdujących uzasadnienie w nienajlepszych wynikach handlu zagranicznego Chin odnotowanych w styczniu i lutym br., w marcu nastąpiło silne odwrócenie trendu. Obroty w handlu zagranicznym wzrosły znacznie, szczególnie w eksporcie, co miało wpływ na poprawę wyników w całym I kwartale br.
Dane: Generalna Administracja Ceł Chin (中国海关总署)
Eksport chiński w marcu wzrósł o 14,8% r/r (liczony w USD), a w stosunku miesiąc do miesiąca o 47,5%. To największy wzrost od 10 miesięcy. Import w tym okresie skurczył się o 1,4% r/r. Marcowy bilans handlu zagranicznego na plusie: wyniósł w marcu 88,19 mld USD (ok. 372,18 mld PLN). Nie trzeba dodawać, iż wyniki te są lepsze od oczekiwanych przez ekspertów.
Nie mniej jednak obroty w handlu zagranicznym w I kw., liczone w USD, były niższe o 2,9% niż w I kw. roku 2022. Eksport wzrósł w tym okresie o 0,5% r/r, za to import spadł o 7,1% r/r.
Największym partnerem w handlu zagranicznym Chin są niezmiennie państwa ASEAN, odpowiadające za 15,8% ogółu wymiany handlowej ChRL z zagranicą. Na drugim miejscu w tej kategorii, również niezmiennie, uplasowała się Unia Europejska, a na trzecim Stany Zjednoczone.
Głównym czynnikiem napędowym wzrostu eksportu Chin w marcu było silne zwiększenie handlu z gospodarkami wschodzącymi i krajami Globalnego Południa. W ten sposób zrekompensowano spadek eksportu do gospodarek rozwiniętych. Na przykład: obroty handlowe Chin z Singapurem wzrosły o 78,2%, a z Filipinami o 23,3% r/r. W tym samym czasie eksport i import do Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, czy Japonii uległ zmniejszeniu pod względem wartości. Eksport do Unii Europejskiej w okresie styczeń-marzec br. spadł o 7,1% r/r, do USA o 17% (import o 1,7%).
Ta sytuacja silnie kontrastowała ze wzrostem obrotów z krajmy ASEAN (wzrost o 16,1% r/r), państwami Afryki (wzrost o 14,1%), Ameryki Łacińskiej (wzrost o 11,7%) i z Rosją (wzrost o 38,7% r/r).
Obroty handlowe Chin z Rosja w pierwszym kwartale osiągnęły wartość 53,84 mld USD (ok. 227,74 mld PLN). Eksport z Państwa Środka do Rosji wyniósł 24,7 mld USD (ok. 104,47 mld PLN), co oznacza wzrost o 47,1% r/r), a import 29,77 mld USD (ok. 126 mld PLN), co z kolei oznacza wzrost o 32,6%.
Chiny importują z Rosji głównie surowce energetyczne: ropę naftową, gaz ziemny i węgiel, a także miedź, drewno i owoce morza, jak również paliwa. Rosjanie zaś kupują chińskie telefony, sprzęt przemysłowy i specjalistyczny, samochody i pojazdy, klimatyzatory oraz komputery.
Nadal w tutejszym handlu zagranicznym dominują firmy prywatne, które zrealizowały 52,4% wszystkich transakcji w I kw. Głównymi towarami eksportowanymi przez Chiny w tym okresie były:
- samochody elektryczne (wzrost o 122,3% r/r),
- baterie litowe (wzrost o 94,3% r/r),
- auta i pojazdy (wzrost o ,58.3% r/r) – po raz pierwszy wyeksportowano ponad 1 mln samochodów – oraz
- panele fotowoltaiczne (wzrost o 23,6%).
W I kw. br. 57,9% chińskiego eksportu stanowiły towary wysoko przetworzone, urządzenia mechaniczne i elektryczne.
Pomimo dobrych wyników odnotowanych w I kwartale wiadomo, iż chiński handel zagraniczny nie będzie rozwijał się bezproblemowo w tym roku. Na jego wyniki w kolejnych miesiącach wpływ będą miały czynniki tak zróżnicowany, jak:
- osłabienie popytu zewnętrznego, spowodowane wysoką inflacją w wielu krajach,
- słaby wzrost gospodarek państw rozwiniętych (recesja w Europie i Ameryce Północnej),
- rosnący protekcjonizm.
Niestabilność, niepewność i nieprzewidywalność gospodarki światowej, to kolejne wyzwania.
Z drugiej jednak strony, jeżeli gospodarka chińska będzie się przez cały czas rozwijała, jeżeli jej sytuacja zacznie się wyraźnie stabilizować w wyniku zacieśniania kooperacji z państwami rozwijającymi się, chińska wymiana handlowa może nabrać znanego z wcześniejszych okresów tempa.
Dane: Generalna Administracja Ceł Chin (中国海关总署)
Źródła:
Tesla nie zwalnia tempa ekspansji
Szanghajska spółka Tesli podpisała umowę na budowę nowej fabryki w Lingang New Area of Shanghai Free Trade Zone (上海自贸区临港新片区). Będzie to drugi zakład produkcyjny Tesli w tej strefie wolnego handlu.
W odróżnieniu od działającej od dwóch lat GigaFactory produkującej samochody elektryczne, nowy zakład nazywany ma być MegaPack. Zajmować będzie się produkcją baterii do samochodów i stacji ładowania baterii. Inwestycja ruszy w III kw. bieżącego roku, a celem jest, by produkcja w nowym zakładzie ruszyła już w II kw. przyszłego roku. Początkowo ma ona produkować rocznie 10 tys. baterii, które będą sprzedawane na całym świecie. Dzięki fabryce MegaPack Tesla zwiększy produkcję i obniży koszty akumulatorów litowo-jonowych, zarazem też wyjdzie na przeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na magazynowanie energii.
Źródło:
https://www.chinanews.com.cn/cj/2023/04-09/9986831.shtml
Satelity na sprzedaż
Na platformie TaoBao (淘宝) należącej do grupy Alibaba (阿里巴巴) pod koniec marca br. odbyła się pierwsza w skali świata otwarta sprzedaż sztucznych satelitów. W formule live streamingu oferowano:
- 1U CubeSat (1U立方卫星) – rodzaj miniaturowego sztucznego satelity o standaryzowanych rozmiarach, gdzie podstawowa jednostka (1U) ma w momencie wystrzelenia objętość jednego litra o wymiarach kostki (cube) 10×10×10 cm i masę do 1,33 kg. Wersja oferowana na TaoBao wyposażona była w kamery, magnetyczne generatory momentu obrotowego, panele słoneczne itp. Satelity tego typu znajdują w tej chwili zastosowanie w edukacji. W szkołach, które odbierają sygnały z satelity za pośrednictwem podstacji monitorowania ruchu satelit, uczniowie mogą obserwować zbieranie danych lokalizacyjnych w czasie rzeczywistym, a co za tym idzie poznawać podstawy zawiadywania ruchem satelitów na orbitach Ziemi.
- satelitę o masie 200 kg, znajdującego wielorakie zastosowanie, a mogącego służyć wielu użytkownikom jednocześnie. Tego typu urządzenia wykorzystywane są w realizacji projektów w zakresie teledetekcji, komunikacji, nawigacji, a także różnego rodzaju badań naukowych.
Podczas tej sesji livestreamingowej oferowano również możliwość korzystanie z usług satelitów już umieszczonych na orbicie. W tym przypadku chodziło głównie o możliwość wykonywania zdjęć kosmosu, Ziemi, Księżyca, określonych gwiazd i innych obiektów kosmicznych.
Ceny wywoławcze satelitów wahały się od 2 mln RMB (ok. 1,24 mln PLN) do 30 mln RMB (ok. 18,61 mln PLN). Po dokonaniu zakupu nabywcy zobligowani są do potwierdzenia swoich konkretnych potrzeb/usług, a po dopięciu szczegółów umowy, każdy z nich będzie musiał poczekać w kolejce do adekwatnej rakiety.
Producentem sprzedanych w sieci satelitów jest BeiJing JiuTian MicroStar Technology Development Co., Ltd. (北京九天微星科技发展有限公司), startup, który koncentruje się na projektowaniu, rozwoju i innowacyjnym zastosowaniu mikrosatelitów oraz innowacyjnych rozwiązaniach w lotnictwie i kosmonautyce.
Źródło:
Temat gorący choć grobowy
Tym razem gorącym tematem dyskusji w sieci są koszty wykupienia miejsca pochówku na cmentarzach w Szanghaju. Przyczynkiem do dyskusji było chińskie święto zmarłych QingMingJie (chin. 清明节, zwane również „świętem czystej jasności”, „dniem zamiatania grobów”). I tak na przykład na cmentarzu SongHe (上海松鹤墓园) w Szanghaju, kwatera o powierzchni 0,6 metra kwadratowego, gdzie można umieścić podwójny grobowiec kosztuje w tej chwili 341 800 RMB (ok. 213 366 PLN ). W przypadku grobowca potrójnego zlokalizowanego na kwaterze o tej samej powierzchni trzeba zapłacić 457 800 RMB (ok. 285 780 PLN). Cena obejmuje prace kamieniarskie w granicie. Bo w przypadku marmurowego nagrobka cena wzrasta do 628 800 RMB (ok. 392 513 PLN).
Pracownicy administracji nekropolii informują, iż aktualne ceny determinują takie parametry jak na przykład orientacja geograficzna miejsca pochówku (zgodność z kierunkami północ-południe, wschód-zachód jest ważna w buddyzmie i feng shui), otoczenie, czas dzierżawy. w tej chwili standardowy okres wynosi 70 lat.
Dwa lata temu najniższa cena miejsca pochówku na tym cmentarzu wynosiła 180 000 RMB (ok. 112 360 PLN). W ostatnich kilkunastu latach średni wzrost cen kwater to 5-10% rok do roku. Szanghajskie cmentarze są najdroższe w kraju.
Zdjęcie z oficjalnej strony cmentarza SongHe w ShangHaiu
Źródło: