Brudna zagrywka Putina. Chce tymczasowo oddać Ukrainę pod zarząd ONZ. Niecny plan ma drugie dno

news.5v.pl 2 дни назад

„Taka praktyka istnieje, możliwość tymczasowej administracji ONZ może być omawiana z USA, państwami europejskimi i — oczywiście — także z naszymi partnerami i przyjaciółmi” — powiedział Putin w czwartek 27 marca podczas spotkania z marynarzami z atomowego okrętu podwodnego w Murmańsku.

Deklarowanym celem Kremla miałoby być przeprowadzenie demokratycznych wyborów, w których do władzy dojdzie rząd dążący do porozumienia pokojowego. Ważne jest jednak co innego.

„Putin chce wykiwać Zachód”

„Następnie rozpoczniemy negocjacje w sprawie traktatu pokojowego z tym rządem, podpiszemy legalne dokumenty, które są uznawane na całym świecie i są bezpieczne i stabilne” — powiedział Putin, odnosząc się do możliwości zawarcia porozumienia z ewentualnym rządem ustanowionym w Ukrainie przez ONZ.

Nie należy jednak zapominać, iż ostatecznym celem Moskwy jest kontrola nad całą Ukrainą. Żądanie ustanowienia zagranicznej administracji dla Ukrainy odnosi się do dwóch argumentów, które Kremla wykorzystywał już wielokrotnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Drugim argumentem Rosji jest to, iż według Kremla ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski rzekomo nie ma już mandatu po tym, jak jego kadencja wygasła w zeszłym roku. Zarówno zagraniczni, jak i ukraińscy eksperci nie mają jednak wątpliwości, iż jego uprawnienia zostały przedłużone, co wynika ze stanu wojennego i przepisów ukraińskiego prawa.

W Ukrainie trwa stan wojenny, a Zełenski jest uznawany na arenie międzynarodowej jako prezydent. Nowe wybory nie mogą na razie być rozpisane właśnie ze względu na okupację dużych obszarów przez Rosję.

Putin po raz kolejny podkreślił, iż Rosja opowiada się za pokojowym rozwiązaniem — „ale nie naszym kosztem”. Był gotów do negocjacji — także z Europejczykami. Nie zapominajmy jednak, iż to Putin chce wykiwać Zachód.

„Damy im coup de grace”

Podczas tego samego spotkania z marynarzami z atomowego okrętu podwodnego, Putin roztaczał obraz, jakoby Federacja Rosyjska odnosiła jedno zwycięstwa za drugim.

Contributor/Getty Images / Getty Images

Putin podczas spotkania z marynarzami w Murmańsku, 27 marca 2025 r.

Według niego rosyjskie siły zbrojne zdobyły już 99 proc. obwodu ługańskiego i ponad 70 proc. obwodów donieckiego, chersońskiego i zaporoskiego. Pomimo, iż są one jedynie w części kontrolowane przez Rosjan, terytoria te zostały już formalnie zaanektowane przez Moskwę (oczywiście z pogwałceniem prawa międzynarodowego).

Ogólnie rzecz biorąc, według Putina wojska ukraińskie znalazły się na skraju całkowitej klęski, co jest zwykłym kłamstwem.

„Są powody, by wierzyć, iż damy im coup de grace ” — stwierdził rosyjski dyktator.

Biały Dom tymczasem odpowiedział już na najnowszy pomysł Putina dotyczący zaangażowania ONZ w sprawowanie władzy w Ukrainie.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu oświadczył, iż rządy na Ukrainie określa jej konstytucja i obywatele.

Zełenski o umowie surowcowej

Ważnym elementem toczących się w tej chwili rozmów pokojowych jest także umowa o wydobyciu surowców, która ma określić skalę amerykańskiego zaangażowania w Ukrainie.

Według ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, warunki planowanej umowy surowcowej między USA a Ukrainą stale się zmieniają. Na konferencji prasowej w czwartek 27 marca w Paryżu powiedział, iż pozostało za wcześnie, aby mówić o sfinalizowaniu porozumienia, ponieważ ulega ono kolejnym zmianom.

Obecnie pracują nad nim zespoły z Ukrainy i USA. USA zaproponowałyby teraz kompleksową umowę, która wymaga szczegółowej analizy w przeciwieństwie do wcześniejszej umowy ramowej. Sekretarz skarbu USA stwierdził, iż umowa może zostać zawarta już w przyszłym tygodniu.

Zełenski tymczasem nie chciał, aby powstało wrażenie, iż Ukraina jest całkowicie przeciwna zawarciu porozumienia. Ukraina nie chce wysyłać żadnych sygnałów, które skłoniłyby USA do zakończenia pomocy dla Ukrainy lub ponownego wstrzymania wymiany informacji wywiadowczych.

Читать всю статью