Bezpieczeństwo Mołdawii: wyzwanie dla Europy

dailyblitz.de 3 часы назад

W ostatnich latach, Mołdawia stała się jednym z najbardziej zagrożonych państw w Europie. Ze względu na swoje położenie geograficzne, kraj ten jest narażony na wpływy Rosji, która próbuje manipulować i dezinformować mieszkańców. Jak powiedział Ion Manol, prawnik i działacz na rzecz praw człowieka, „propaganda rosyjska jest bardzo mocna i efektywna” w Mołdawii.

Według danych Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców, w 2022 roku Mołdawia przyjęła ponad 350 tys. uchodźców z Ukrainy. Jednak, jak podkreślił Ion Manol, „z czasem, za sprawą propagandy i dezinformacji, liczba osób, które są po stronie ofiar, jest mniejsza”. To oznacza, iż coraz mniej ludzi wspiera Ukrainę, a coraz więcej popiera Federację Rosyjską.

Wpływy Rosji w Mołdawii są również widoczne w autonomicznym regionie Gagauzji, gdzie 90-95% mieszkańców wspiera Federację Rosyjską. Region ten otrzymał ogromne wsparcie ze strony partnerów z Europy, ale lokalna społeczność ma tendencję do popierania Rosji.

Mołdawia jest również podzielona terytorialnie, ze względu na separatyzm w tzw. Naddniestrzu. Ten rosyjskojęzyczny region nie uznaje władz w Kiszyniowie i jest de facto protektoratem Rosji.

W 2024 roku, w Mołdawii zorganizowano referendum dotyczące poparcia dla członkostwa w Unii Europejskiej. Wyniki okazały się niespodzianką, gdyż tylko 50,35% głosujących poparło wstąpienie do UE. To oznacza, iż Mołdawia jest podzielona nie tylko terytorialnie, ale również społecznie.

Sytuacja w Mołdawii jest bardzo ważna dla Ukrainy, która walczy z Rosją od 2014 roku. jeżeli Mołdawia przestanie wspierać Ukrainę, może to mieć ogromne konsekwencje dla bezpieczeństwa regionu. Jak powiedział Ion Manol, „jeśli Ukraina przestanie walczyć, Mołdawia będzie w zagrożeniu”.

W 2025 roku, w Mołdawii odbędą się wybory parlamentarne, które będą miały ogromne znaczenie dla przyszłości kraju. Będzie to również test dla demokracji w Mołdawii, która jest wystawiona na ogromne wpływy Rosji.

Według danych liczbowych, Mołdawia jest jednym z najbiedniejszych państw w Europie, z średnim dochodem na mieszkańca wynoszącym około 220 dolarów miesięcznie. Kraj ten jest również silnie uzależniony od importu, co powoduje, iż jest narażony na wahania cen surowców na rynkach międzynarodowych.

W związku z tym, Unia Europejska powinna wesprzeć Mołdawię w jej dążeniach do członkostwa w UE. To będzie miało ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa regionu i dla przyszłości Mołdawii. Jak powiedział Ion Manol, „utrzymanie proeuropejskiego i demokratycznego kursu w Mołdawii jest najważniejsze dla walczącej Ukrainy”.

More here:
Bezpieczeństwo Mołdawii: wyzwanie dla Europy

Читать всю статью