Jedną z głównych zapowiedzi Donalda Trumpa była walka z nielegalną migracją. Teraz, kiedy jego powrót do Białego Domu stał się rzeczywistością, wśród amerykańskiej Polonii wzrosnąć miały obawy o ich przyszłość za wielką wodą. „Jestem nielegalnie. Miałem flagę Donalda Trumpa na domu, zaczynam się jednak bać. Myśli pan, iż ruszy też Polaków?” – miał pisać do reportera RMF FM w Stanach Zjednoczonych Pawła Żuchowskiego jeden z przedstawicieli amerykańskiej Polonii.
„Tygodnik Podhalański” rozmawiał z Polonią w Chicago
O tym, jak wyglądają realia amerykańskiej Polonii w Chicago, porozmawiali teraz dziennikarze „Tygodnika Podhalańskiego”. – Od lat nie latam tu samolotem po Ameryce. Po prostu boję się, iż podczas kontroli biletowej ktoś zorientuje się, iż jestem nielegalnie – usłyszeli od jednego z rozmówców.
– Kiedyś było inaczej, choćby zrobiłem tu prawo jazdy. Zalegam z alimentami i tego się boję, iż mnie deportują – dodał mężczyzna. Ten, choć na co dzień pracuje w polskim sklepie, kiedy jego koledzy lecą na Florydę samolotem, on „na wszelki wypadek tłucze się z rodziną samochodem”.
Inną sytuację „Tygodnikowi Podhalańskiemu” opowiedział kolejny z rozmówców. – Nie miałem wyboru i swoją narzeczoną, która przyjechała z Polski, musiałem wydać za Amerykanina. A dokładnie za gościa z Polski, który miał amerykańskie obywatelstwo – usłyszeli dziennikarze.
– Zapłaciłem mu dwa razy po 5 tys. dolarów. Miałem z tym sporo kłopotów. Przez pewien czas musieli udawać, iż są małżeństwem. Robiłem im wspólne zdjęcia. Takie cyrki. To było okropne, ale ostatecznie udało się – opowiedział dziennikarzom mężczyzna.
Tusk i Sikorski mówią o działaniach konsulatów
Obawy wśród amerykańskiej Polonii są na tyle silne, iż głos w sprawie zabrał premier Donald Tusk. Szef rządu przekazał, iż nowa administracja nie podała jeszcze żadnych szczegółowych informacji, dlatego nie wiadomo, czy konsekwencje decyzji Donalda Trumpa będą dotkliwe dla tej społeczności. – Musimy być więc dobrze przygotowani – mówił premier.
– Nasze placówki w Stanach Zjednoczonych będą docierały, tak gwałtownie jak to możliwe, do naszych obywateli, którzy będą czuli się w jakiś sposób zaniepokojeni i będą mogli liczyć na pomoc ze strony urzędników konsularnych i naszego rządu – tłumaczył.
Do sprawy odniósł się także szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. „Rodaków zamieszkałych za granicą, którym skończyła się ważność paszportu, zapraszamy do uzyskiwania nowych dokumentów” – napisał w mediach społecznościowych.
„W USA ustanawiamy dodatkowe dyżury konsularne także poza budynkami konsulatów. Warto to zrobić także po to, aby móc zagłosować w wyborach na Prezydenta RP” – dodał minister.
Czytaj też:
Polonia w szoku po zapowiedzi Donalda Trumpa. Rzecznik MSZ reagujeCzytaj też:
Jak Tusk postanowił uczynić Europę wielką. „Zręcznie wszedł w retorykę Trumpa”