Jaką decyzję podjął Mateusz Morawiecki?
Mateusz Morawiecki zrzekł się w czwartek immunitetu poselskiego. „Ufam, iż prawda i sprawiedliwość zwyciężą, a w Polsce zostanie przywrócony stan zgodny z prawdą” — napisał na portalu X były premier. „Przed wymiarem sprawiedliwości zamierzam obnażyć działania ludzi i partii tworzących dziś koalicję rządową, dążących wówczas za wszelką cenę do zablokowania wyborów w konstytucyjnym terminie — tylko po to, aby w wyborach mógł być wystawiony Rafał Trzaskowski” — dodał.
O co jest podejrzewany były premier?
O zgodę Sejmu na pociągnięcie Morawieckiego do odpowiedzialności karnej (uchylenie immunitetu), wystąpiła prokuratura, która zarzuca mu, iż w 2020 r. jako premier przekroczył uprawnienia i podjął działania w celu przygotowania i przeprowadzenia 10 maja tego roku wyborów prezydenckich w trybie wyłącznie korespondencyjnym.
Wniosek prokuratury trafił do Sejmu 16 stycznia. Morawiecki powiedział wówczas, iż chętnie zrzeknie się immunitetu, a ws. wyborów korespondencyjnych działał zgodnie z konstytucją.
Jak zareagował Adam Bodnar?
Minister sprawiedliwości stwierdził, iż „nie ma lepszego sposobu odpowiedzi na zarzuty stawiane przez prokuratora, niż odniesienie się do nich z otwartą przyłbicą”. Dodał, iż ma nadzieję, iż nie będzie kłopotu ze stawieniem się byłego premiera w wyznaczonym terminie, złożeniem wyjaśnień i odpowiedzią na pytania.
„Zwłaszcza gdy w tej konkretnej sprawie rażące naruszenie prawa zostało w dniu 28 czerwca 2024 r. potwierdzone prawomocnym orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego” — skwitował Adam Bodnar.
Zobacz także: