Objęcie Polski procedurą nadmiernego deficytu oznacza konieczność ograniczenia wydatków z budżetu państwa. A jednym z największych jest właśnie 800 plus. Stąd wielu polityków uważa, iż powinno się je albo całkowicie zlikwidować, albo ograniczyć liczbę beneficjentów, np. poprzez wprowadzenie progów dochodowych. Taki pomysł zaproponował między innymi Ryszard Petru z Polski 2050, który uważa, iż ów próg powinien wynosić 600 tys. zł. miesięcznie. Innym rozwiązaniem jest przyznawanie świadczenia wychowawczego tylko pracującym rodzicom. A czy któryś z tych scenariuszy się sprawdzi? Oto co już wiemy.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy osoby zamożne powinny pobierać 800+? Derpieński: Ciężki temat
Czy będą zmiany w 800 plus? Donald Tusk zabrał głos w tej sprawie
Wielu rodziców zastanawia się, co będzie dalej z 800 plus, jednak jak się okazuje, nie ma się o co martwić. Przynajmniej na razie świadczenie będzie wypłacane bez żadnych zmian, o czym zapewnił sam premier Donald Tusk.
Chcę, by to zabrzmiało dobitnie. Nie dajcie się wmanewrować nie po raz pierwszy, iż jak ja jestem premierem, to zaraz coś zabiorę. Lata temu powiedziałem, iż nic co dane nie zostało odebrane. Poza tym 500 plus zamieniło się w 800 plus. I to nasz rząd wziął ciężar - słodki, ale ciężar - by wypłacać 800 plus na dziecko. I nic się tutaj nie zmieni
- powiedział premier podczas konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek, 29 października tuż po zakończeniu posiedzenia rządu, cytowany przez portal Fakt.pl. Dodał też, iż "Nie będzie kryteriów, nie będzie ograniczeń. 800 plus będzie wypłacane na każde dziecko, tak długo, jak będę odpowiadał za pracę tego rządu".
800 plus ma za sobą kilka zmian. Między innymi podniesienie kwoty
Pierwotnie rodzice otrzymywali świadczenie wychowawcze wyłącznie na drugie i każde kolejne dziecko, co zmieniło się w 2019 r. Wówczas 500 plus przysługiwało też na pierwszą pociechę. Dużo ważniejszą zmianą było podniesienie kwoty wsparcia do 800 zł od 1 stycznia 2024 r. A to nie wszystko.
Od 1 września bieżącego roku pojawiła się też konieczność realizacji przez dziecko jednego z poniższych obowiązków:
obowiązku szkolnego,
obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego (tzw. zerówka),
obowiązku nauki w przedszkolu lub szkole należącej do polskiego systemu edukacji.
Przy czym z powyższego obowiązku są zwolnione dwie grupy dzieci - maluchy za małe na jego realizację oraz uczniowie, który rozpoczną właśnie klasę maturalną. Warto również pamiętać, iż nowe zasady oficjalnie weszły w życie od 1 września 2024 roku, ale 800 plus już zostało przyznane na ten okres, więc nowe warunki będą de facto obowiązywały od roku szkolnego 2025/2026. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.