„Technika w walce z ubóstwem” – pod takim hasłem obchodzony będzie 4 marca, tegoroczny Światowy Dzień Inżyniera dla Zrównoważonego Rozwoju, który od 6 lat promuje dokonania twórców techniki w ponad 100 krajach. Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT połączyła to wyjątkowe święto z uroczystymi obchodami 31. edycji plebiscytu Przeglądu Technicznego (rok założenia 1866) o tytuł Złotego Inżyniera.
Po raz pierwszy od trzech dekad uroczysta Gala związana z uhonorowaniem wybitnych polskich inżynierów zaszczytnym tytułem – Diamentowy, Złoty i Srebrny Inżynier nie będzie się odbywała w Warszawskim Domu Technika, tylko w auli Politechniki Łódzkiej. W 31 edycji plebiscytu tradycyjnie przyznawany zostanie także tytuł Honorowego Złotego Inżyniera, osobom, które mając dyplom inżyniera lub technika, odniosły imponujące sukcesy w innych dziedzinach.
Wręczenie statuetek zwycięzcom tego plebiscytu poprzedzi wykład prof. dr hab. inż. Krzysztofa Jóźwika, rektora Politechniki Łódzkiej, przewodniczącego Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT), wystąpienie Ewy Mańkiewicz-Cudny, prezes FSNT-NOT oraz 3 prezentacje nawiązujące do hasła obchodów Światowego Dnia Inżyniera.
Tematem prezentacji dr hab. inż. Jacka Kucharkiego, prof. uczelni, dziekana Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej będą „Nowe technologie w walce z ubóstwem” , natomiast prof. dr hab. Mariana Gorynii, prezesa Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego „Gospodarka umiaru jako przejaw przesilenia cywilizacyjnego”.
W swoim wystąpieniu „Zrównoważony rozwój – technika w walce z ubóstwem” wiceprezes Rady Ministrów (2000–2001) i minister gospodarki (1997–2001) Janusz Steinhoff, odniesie się nie tylko do zagadnień technicznych, ale również skutków społeczno-gospodarczych ubóstwa.
Wśród najważniejszych sposobów, które mają wpływ na ograniczanie biedy jest przede wszystkim: przyspieszenie wzrostu gospodarczego i powiązanych z nim dochodów ludności. Istotne jest niwelowanie przez państwo zagrożeń prowadzących do wykluczenia społecznego. Polityka gospodarcza i społeczna powinny się wzajemnie wspierać. Obecne ramy makroekonomiczne podważają niejednokrotnie realizację praw socjalnych i wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju, dlatego wymagają racjonalnego podejścia z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań. W jaki sposób technika może w tym pomóc wypowiedzą się 4 marca eksperci podczas obchodów Światowego Dnia Inżyniera.
Z inicjatywą ustanowienia 4 marca świętem, które ma podkreślać rolę twórców techniki i znaczenia ich pracy dla społeczeństwa, wyszły międzynarodowe organizacje na Kongresie Inżynierów (WEC – World Engineers Convention) w Melbourne w listopadzie 2019 r. Od początku już w 2020 r. w jego obchody aktywnie włączyła Federacja Stowarzyszeń Naukowo Technicznych -NOT przy współdziałaniu z KRPUT i Akademią Inżynierską w Polsce.
W popularyzację tego ważnego święta pod patronatem Federacji, angażuje się coraz więcej środowisk technicznych w tym polskie uczelnie, które we własnym zakresie przygotowują bogaty program obchodów Światowego Dnia Inżyniera. (JC)