Тайны Голубого дома (청와대 Cheong Wa Dae) в Сеуле – переписка Малгожаты Фибигер-Бельска из Кореи

liderzyinnowacyjnosci.com 1 месяц назад

Niebieski Dom, zwany też Niebiańskim Pałacem – oficjalna rezydencja prezydenta Korei Południowej, jest miejscem o bogatej i złożonej historii, która ekscytuje i przyciąga wiele uwagi. Mnożą się spekulacje o ciążącym nad nim fatum z powodu różnych incydentów i nieszczęśliwych zdarzeń notowanych od lat. Budzi to ciekawość turystów, odwiedzających tłumnie ten zabytkowy obiekt, który w przeszłości kilkakrotnie płonął i był ponownie odbudowywany. Zwiedzanie Niebiańskiego Pałacu daje wyjątkową okazję do połączenia przeszłości z teraźniejszością, zrozumienia koreańskiej kultury, historii oraz minionej i współczesnej polityki.

Malgorzata Fibiger-Bielska wkracza na słynne czerwone schody

Ciekawość tego miejsca wzięła górę nad długim oczekiwaniem w kolejce do wejścia. Czekając w kolejce mieliśmy ciekawą konwersację z przewodnikiem Jungiem, z którym oprócz angielskiego mogłam porozumiewać się tez o koreańsku. Przekazał nam sporo ciekawostek, m.in. iż na dachu słynnego Niebieskiego Domu można znaleźć sporo smoków. Smok w kulturze koreańskiej oznacza siłę i dobrobyt, jest oznaką władzy i jest zarezerwowany dla królów.

Niezwykle interesująca jest również historia Niebiańskiego Pałacu

Cheong Wa Dae znajduje się w Seulu w dystrykcie Jongno. Od 1948 do 9 maja 2022, był to organ 1administracyjny związany z Urzędem Prezydenckim i służył jako rezydencja prezydenta Republiki Korei. Potocznie jest zwany Koreańskim Niebieskim Domem – nazwa pochodzi od słynnej niebieskiej dachówki zdobiącej (ok. 150 tys.) główny budynek kompleksu.

Jako oficjalna rezydencja, Niebieski Dom obejmował główny budynek, który jest przestrzenią administracyjną, dom gościnny (oficjalna przestrzeń eventowa), rezydencję, w której przyjmuje się zagranicznych gości, biuro sekretarza, biuro ochrony prezydenta, dom medialny oraz letnią i jesienną rezydencję.

Konstelacja gwiazd, żyrandole, zdobione złotem ze smoczymi elementami

Początki historii Niebiańskiego Pałacu, sięgają okresu Goryeo (epoka trwała od 918 r. n.e. do 1392r.) i już w tamtym czasie to miejsce było znane. Obiekt zbudowano na planie feng shui, co miało stanowić ciężką do sforsowania fortecę. Koreański Niebieski Dom jest otoczony górami, które stanowią swego rodzaju naturalną barierą ochronną przed napastnikami z północy.

Po przejęciu władzy i ustanowienia nowej epoki przez dynastię Joseon, miejsce nowej stolicy zostało wybrane przez Hanseongbu. Następnie, w 1394 roku, zbudowano nowy pałac, w pobliżu pałacu Nanjing w Goryeo. Obecna siedziba Błękitnego Domu odpowiada północnej części pałacu Gyeongbokgung. Mówi się, iż w tym czasie istniały pawilony takie jak Chungsundang (忠順堂) i Churojeong (翠露亭). Tutaj potomkowie króla i urzędnika państwowego zbierali się, aby zawierać sojusze na dużą skalę.

Jak Feniks z popiołu

Pałac przez wieki był parę razy niszczony głównie podczas Imjin War i japońskiej okupacji. Odbudowywano go w XVII wieku, a następnie w XX i XXI wieku.

Reprezentacyjny Niebieski Dom, w którym kiedyś przyjmowano prezydentów innych państw

W 1927 roku, w japońskim okresie kolonialnym, wiele budynków wsparcia, w tym Gyeongmu-dae zostało zburzonych. W 1939 roku rezydencja gubernatora w pałacu Gyeongbokgung została przeniesiona, a oficjalna była użytkowana przez amerykańskiego ministra wojskowego Johna Haji choćby po wyzwoleniu.

Po ustanowieniu rządu Republiki Korei w 1948 r. Syngman Rhee nazwał rezydencję gubernatora Gyeongmu-dae i wykorzystał ją jako prezydencką. Z powodu sfałszowanych wyborów prezydenckich w 1960 roku ówczesny prezydent Syngman Rhee ustąpił, a Yoon Bo-sun, który został kolejnym prezydentem, zmienił nazwę z Gyeongmu University w grudniu 1960 roku i nadał mu nazwę Blue House, która jest w tej chwili nazywana.

Nazwa Gyeongmu University została zmieniona, ponieważ wizerunek dyktatury i korupcji był silnie odczuwalny, ale i tak pozostali prezydenci się przed tym nie uchronili. Przez lata był siedzibą urzędujących prezydentów. choćby był pomysł aby zmienić kolor na żółty i tym samym zmienić nazwę na Hwangwa-dae, bo kolor żółty jest cenniejszy, ale prezydent Park Chung-hee go odrzucił.

Kiedy Park Chung-hee doszedł do władzy, struktura Błękitnego Domu miała biuro prezydenckie na pierwszym piętrze i przestrzeń życiową rodziny prezydenta na drugim piętrze. Zwrócono jednak uwagę, iż budynek jest mały i stary, i podczas administracji ówczesnego prezydenta przeprowadzono gruntowną renowację. Następnie utworzony został komitet doradczy złożony z 22 ekspertów w czasie rządu Roh Tae-woo w celu zebrania opinii i zbudowania obecnego budynku głównego, oficjalnej rezydencji i Chunchu Hall we wrześniu 1991 roku. A cały stary główny budynek został zburzony w czasie administracji Kim Young-sam. W czasach administracji Roh Moo-hyuna próbowano zmienić strukturę głównego budynku, aby wzmocnić komunikację z personelem, ale ostatecznie się to nie udało. W międzyczasie obiekt ewakuacyjny stworzony przez Park Chung-hee w 1975 roku został naprawiony w 2003 roku i utworzono National Cergeon Management Center Situation Room.

Symbol królewskiej władzy

Błękitny Dom był często postrzegany jako symbol królewskiej władzy prezydenta, a poprzedni prezydenci składali wiele obietnic przeniesienia Błękitnego Domu lub biura prezydenta w celu pozbawienia władzy. Jednak z każdym razem jak chcieli przenieść pomysły schodziły na manowce bo było im po prostu wygodnie mieszkać i przyjmować gości w miejscu tak znanym. Dodatkowo nie chcieli trwonić pieniędzy podatników skoro miejsce jest doskonale chronione. W międzyczasie na krótką chwilę Prezydencki Niebieski Dom został otwarty dla ludzi, aby mogli zobaczyć jak prezydenci mieszkali.

Yoon Seok-yeol sformalizował przeniesienie biura prezydenckiego, co było obietnicą niedługo po wygraniu 20. wyborów prezydenckich. Jednak trudno było przenieść się do Seoul Bull Building z powodu problemów z bezpieczeństwem, a zamiast tego ogłoszono, iż zostanie on przeniesiony do budynku Ministerstwa Obrony Narodowej znajdującego się w Yongsan-gu i faktycznie został przeniesiony. W rezultacie Ministerstwo Obrony Narodowej stało się Biurem Prezydenckim Republiki Korei.

Gabinet prezydencki

To była oficjalna wersja, dlaczego przeniesiono Niebieski Dom i dlaczego już prezydenci Korei już nie używają tego kompleksu. A teraz prawdziwy powód, dlaczego tak naprawdę przeniesiono siedzibę prezydencką. Otóż prawie wszyscy prezydenci zamieszkujący Niebieski Pałac po zakończonej prezydenturze, albo byli oskarżeni o korupcję i kończyli w więzieniach lub choćby w czasie swojej prezydentury byli impeachmentowani (słynna sprawa Pierwszej Pani Prezydent Korei, która podobno brała łapówki od dziedzica Samsunga). Dlatego ostatni prezydent zdecydował się, iż nie będzie urzędował w swoim gabinecie tylko przeniósł swoje miejsce urzędowania do budynku, w którym odbywały się konferencje prasowe. Można powiedzieć, iż tym samym można uniknął złej karmy. To jak ironia losu – miejsce zostało zbudowane na planie Feng Shui po to, aby było fortecą nie do zdobycia, po czym okazuje się, iż przynosiło pecha każdemu urzędującemu prezydentowi.

Miejsce spotkań z ministrami

Co mnie jednak zaskoczyło w Niebiańskim Pałacu?

Otóż, oprócz niektórych miejsc reprezentatywnych, w których pozostały meble, w innych pomieszczeniach wyposażenie zniknęło. I tak w jadalni, zamiast wielkiego stołu, przy którym jadali prezydenci z innych krajów, znajduje się wystawa podarunków, którymi obdarowani zostali prezydenci Korei. Oczywiście wszystkich podarunków nie da się pomieścić w jednym pomieszczeniu – nie jest takie wielkie jak sala, w której Król Anglii przyjmuje swoich gości w zamku Windsor. Podarki są wystawione również w innych salach. Na suficie słynnych czerwonych schodów jest wymalowana konstelacja gwiazd – kiedyś na podstawie gwiazd przewidywano pory roku.

Rezydencja Prezydencka robi duże wrażenie, a do tego jest bardzo zadbana. Koreańczycy troszczą się o swoje dziedzictwo i są dumni z bycia Koreańczykami.

Dodatkowo, na terenie całego Niebieskiego Domu – znajduje się schron – ale miejsce owiane jest tajemnicą. Oprócz schronu znajduje się boisko do koszykówki. Prezydent musi czasem się zrelaksować. Pytanie brzmi, czy grali tam prezydenci ze swoją ochroną i czy ochrona pozwalała wygrywać prezydentowi, a więc czy grali uczciwie. Tę zagadkę turyści będą mogli rozwikłać zwiedzając Niebiański Pałac. Polecam zwiedzanie tego urokliwego miejsca z przewodnikiem. Nie trzeba znać koreańskiego, bo mówią po angielsku.

Misa, która była zawsze napełniana wodą i służyła do gaszenia pożarów, ponieważ kiedyś budynki były drewniane

Tekst i zdjęcia Małgorzata Fibiger-Bielska

Читать всю статью